Jdi na obsah Jdi na menu

Aktuality

Příspěvky

Vítejte!

31. 12. 2020

Tvorbu této webové prezentace jsem odstartoval 11. 12. 2006.

Nyní máte k dispozici: 482 fotogalerií / 627 příspěvků / 5 813 MB dat / 18 147 fotografií.

Pokud vás něco zaujme, budu rád!

Publikovaný obsah webu je předmětem autorského práva ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., §11 a bez svolení autora je tedy jakékoliv jeho užití zakázáno!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

O autorovi

30. 12. 2020

Ing. Jiří Franc

 

Blíže o autorovi webu...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: Rodina

Obsah webu pomocí GOOGLE Moje mapy Pro

29. 12. 2020

Obsah webových stránek promítnutý jako síť bodů na mapě světa je vytvořen pomocí jednoduchého mapového editoru GOOGLE Moje mapy Pro. Klikněte na mapu ... 

 

Web Jiřího France na mapě světa

 

  

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Návštěvníci stránek pomocí RevolverMaps

28. 12. 2020

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Ze školského výboru kraje 2016/20

10. 10. 2020

Bude jen dobré pokud fungování Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Královéhradeckého kraje ponese i ve volebním období 2016-20 znaky činnosti z předchozích čtyř let, kdy jsem měl čest mu předsedat. Až na jedinou výjimku bylo všech dvaatřicet zasedání usnášeníschopných s relativně vysokou účastí 76 %. Mimo ojedinělé případy jsme tam, kde se to očekávalo, vždy rozhodovali bez alibismu a přemíry politikaření - ANO/NE. Perfektně připravené podklady a kompetentnost úředníků odboru školství nám bývaly při jednáních pravidelnou oporou. A možná to nejcennější - vždy jsme pracovali v přátelské atmosféře! 

 

Královéhradecký kraj

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Videovizitka mého pracoviště - ČLA Trutnov

30. 8. 2018

Povedenou videovizitku České lesnické akademie Trutnov zpracovala společnost Leontýnka s. r. o. zabývající se public relations v oblasti televize a internetu. V několika vizuálně atraktivních minutách představuje naše škola svou vzdělávací nabídku.

 

V případě zájmu o některý z našich oborů nás neváhejte kontaktovat!

 

Videovizitka České lesnické akademie Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

Za rok operátorem harvestoru? U nás ano!

30. 8. 2017

Česká lesnická akademie Trutnov dlouhodobě umožňuje rozšíření kvalifikace pro studenty maturitních oborů ročním studiem v oboru 41-56-H/01 Lesní mechanizátor se specializací na těžebně dopravní stroje a lesní lanovky. 
 

Informace pro zájemce na školní rok 2017 / 2018.Česká lesnická akademie Trutnov

 

 

 
Celý příspěvek

Krajská stipendia pro žáky ČLA Trutnov

29. 8. 2017

Období výběru budoucích učebních či studijních oborů je v plném proudu. Až do ledna budou probíhat v našem i okolních krajích mnohá setkání s žáky základních škol a jejich rodiči. Vzdělávací nabídku České lesnické akademie Trutnov pro školní rok 2017/2018 představují 3 čtyřleté maturitní obory - Lesnictví, Mechanizace a služby a Ekologie a životní prostředí a tříletý učební obor Lesní mechanizátor.

Užitečnou novinkou pro příští školní rok budou stipendia Královéhradeckého kraje, dostupná od 1. 9. 2017 žákům prvního a druhého ročníku  učebního oboru Lesní mechanizátor. 

 

Stipendia pro žáky České lesnické akademie Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov

Vzniká krkonošská stezka v korunách

14. 5. 2017

Stavba stezky v korunách stromů - podnikatelský projekt, razantní zásah do lesního ekosystému, technicky zajímavá konstrukce, budoucí cíl výletů - vyberte si. Vzhledem k záměru je místo vybráno vhodně, od parkoviště na Hoffmankách porůstá svah směrem k Janským Lázním mimořádně kvalitní porost tvořený tzv. hercynskou směsí - typickými dřevinami středoevropského podhorského stupně. 

 

Stezka v korunách stromů Janské Lázně

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Hejtman Štěpán na návštěvě ČLA Trutnov

25. 4. 2017

Dnes nás navštívil hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán s doprovodem. Seznámili jsme ho s obory studia, střediskovou strukturou, stavem námi využívaných budov a samozřejmě také s problémy komplikujícími jak běžný provoz, tak náš další rozvoj.

 

PhDr. Jiří Štěpán - hejtman Královéhradeckého kraje

 
Celý příspěvek

V útrobách Zlaté kapličky

20. 4. 2017

Díky laskavosti společnosti AutoCont CZ a. s. jsme mohli využít nabídku k prohlídce historické budovy Národního divadla. Abychom ji stihli, museli jsme si dnes s žáky druhého ročníku opravdu časně přivstat. Cesta proběhla svižně, ani zdržení na Pražském okruhu termín neohrozilo. Pár minut před osmou jsme parkovali na místě ...

 

Prohlídka Národního divadla v Praze

 

 

 
Celý příspěvek

Přehlídka trofejí bývalého okresu Trutnov

12. 4. 2017

V těchto dnech bylo již po padesátéčtvrté možno získat dílčí přehled o úrovni mysliveckého hospodaření v honitbách z oblasti bývalého okresu Trutnov. Okresní myslivecký spolek Trutnov ve spolupráci s ČLA Trutnov pořádal Oblastní chovatelskou přehlídku trofejí z honiteb bývalého okresu Trutnov. Letos bylo v tělocvičně školy vystaveno 961 trofejí. Zcela převažovaly trofeje srnců a jelenů, k vidění bylo také paroží daňků, mufloní toulce a lebky šelem.

 

Přehlídka trofejí Trutnov 2017

 

 

 
Celý příspěvek

Nová učebna pro žáky ČLA Trutnov

12. 3. 2017

V loňském roce naše škola získala z rozpočtu Královéhradeckého kraje finanční příspěvek na podporu polytechnického vzdělávání. Přidělená částka cca 200 tisíc Kč byla impulsem ke zřízení specializované učebny hydrauliky v centru odborného vzdělávání v Trutnově – Horním Starém Městě.

Cílem projektu je zkvalitnění a modernizace výuky základů hydrauliky v oblasti konstrukce těžebně dopravních strojů - harvestorů a vyvážecích traktorů v souladu s ŠVP v předmětech Stroje a zařízení, Servis a opravy a Praxe (maturitní předměty), při cvičení v těchto předmětech a také ve výuce Fyziky a Hydrauliky v oboru Lesní mechanizátor. 

 

Hydraulika na České lesnické akademii Trutnov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kouzlo historické fotografie v Českém Krumlově

10. 3. 2017

V přípravě ...

 

Museum fotoatelier Seidl Český Krumlov

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Předjarní Šumavou

9. 3. 2017

V době vrcholících parlamentních bojů o novelu zákona o ochraně přírody a krajiny jsem se po letech rozjel na Šumavu ...

 

Šumava - závěsy lišejníků

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Šumava - Stožec 2017 03

Zoo Hluboká nad Vltavou

8. 3. 2017

V přípravě ...

 

Zoo Hluboká nad Vltavou - Ohrada

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

La Serenissima v dešti i slunci

26. 2. 2017

V přípravě ...

 

Benátky - San Marco

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Murano, Burano, ale hlavně Torcello!

25. 2. 2017

Vrcholem dne na vlnách a ostrovech Benátské laguny pro mne nebylo umem sklářů proslulé Murano, ani barevné domky a filigránské krajky obyvatel Burana, ale zádumčivé Torcello - místo prvotního osídlení laguny. Těžko si představit příkřejší protiklad karnevalového mumraje než liduprázdnou cestu podél hlavního kanálu ke katedrále Santa Maria Assunta, která se spolu s kostelem Santa Fosca postupně vynáří za temnou zelení oleandrových houštin. A to Vás vstup do jiného světa teprve čeká ... 

 

Benátská laguna - Torcello

 

 

 
Celý příspěvek

Upřímné Lovu zdar!

13. 1. 2017

Pátek třináctého tentokrát ke spokojenosti všech zúčastněných nedostál své pověsti. Před naháňkou, kterou naše škola léta pořádá právě v tomto období, řádně nasněžilo i přimrzlo a zvěř se ze svahů Rýchor stáhla níže k Trutnovu. Padesátka střelců i lovecký personál z řad zaměstnanců a žáků zažili na školním polesí povedenou akci korunovanou úlovkem jedenácti kusů černé zvěře a jednoho jelena. Slavnostní zakončení s výřadem a přátelským posezením aktérů proběhlo ve Svobodě nad Úpou.   

 

Naháňka - ČLA Trutnov - 2017

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČLA Trutnov - naháňka 2017 01

PF 2017

22. 12. 2016

Štěstí, zdraví, pokoj svatý ...

 

pf_2017_550pix.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Výročí trpělivosti 2006-2016

11. 12. 2016

Když jsem si před deseti lety zaregistroval doménu a zběžně se seznámil s redakčním systémem eStránek, vyjádřil jsem svůj dobrý pocit poznámkou o nenáročnosti. Určitě to platilo a platí o míře (ne)znalostí řekněme technického charakteru, nezbytných ke startu a provozu stránek jako jsou tyto. Po dekádě tvorby dodávám druhý podstatný předpoklad ...

 

Počítačové stránky se musí vysedět ...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Kampaň Nature Alert měla smysl!

7. 12. 2016

Evropská komise otevřela veřejnou konzultaci k ochranářským právním předpisům (směrnice o ptácích a o stanovištích), které po 35 let úspěšně chránily evropskou přírodu, protože různé zájmové skupiny usilují o jejich oslabení. Bez těchto směrnic jsme už dávno mohli přijít o nejcennější místa naší přírody, která jsou domovem celé řady vzácných živočichů a rostlin. Nyní jde o to, aby každý občan Evropy dal jasně najevo, že mu na ochraně přírody záleží a že si nepřeje měnit něco, co prokazatelně funguje.

 

Výzvu podepsalo celkem 520 325 občanů EU - veřejná konzultace Evropské komise, tedy možnost připojit svůj podpis, byla ukončena 26. 7. 2015 o půlnoci.

 

Od té doby Komise mlčela a nechtěla zveřejnit své rozhodnutí. Až dnešek, 7. prosinec 2016, je veliké vítězství nás všech – směrnice budou zachovány, nebudou přepsány a oslabeny!


 

 

Nature Alert

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Stužkování v Hostinci Na Kopečku

25. 11. 2016

Ve vší počestnosti a dobré náladě proběhl 24. 11. stužkovací večírek třídy 4. C.  V maršovském Hostinci Na Kopečku jsme společně dosyta užili chutných jídel a nápojů, před dekorováním maturantů zazněla mnohá přání, slova děkovná i nabádavá. K nečekaně zábavnému duchu čtvrtečního večera přispělo losování tomboly, kytara i zdatní vypravěči vtipů.

 

Stužkování 4C - 2016

 
Celý příspěvek

Oklikou k 17. listopadu

18. 11. 2016

Den boje za svobodu a demokracii ... Už jsem uložil státní vlajku, jejímž vyvěšením jsem oslavil hodnoty, kterých si, zdá se, opravdu vážíme jen v dobách, kdy se jich nedostává. Tehdy, pokud jsou snem, do něhož si můžeme leda projektovat lepší budoucnost. Je nás jen něco přes deset milionů (deset největších čínských měst má počet obyvatel šestinásobný) a naše suverénní existence mezi východem (nyní sílícím) a západem (v nejlepším případě stagnujícím) je stále stejně křehká (viz Schauer 1886, resp. Kundera 1967). Proto jsem se letos příliš nezajímal o projevy hašteření a nesvornosti, ale navštívil místo vzpomínky na ty, kteří svůj vztah k vlasti vyjádřili ve své době jasně - osobní obětí.  

 

krypta--1-.jpg

 
Celý příspěvek

Ocenění Škola firmě 2016 pro ČLA Trutnov

11. 11. 2016

V rámci prezentace středních škol a zaměstnavatelů byla dnes v kongresovém centru ALDIS vyhlašována ocenění nejlépe spolupracujících škol a firem, udělovaná Radou Královéhradeckého kraje a krajskou hospodářskou komorou. Cenu Škola firmě 2016 pro Českou lesnickou akademii Trutnov převzal ředitel naší školy Mgr. Jan Korbelář. 

 

Ocenění Škola firmě 2016 pro Českou lesnickou akademii Trutnov

 
Celý příspěvek

Věrozvěst hudební elektroniky v Praze

8. 11. 2016

Bezmála sedmdesátiletý průkopník elektronické hudby Jean Michel Jarre vystoupil v pražské O2 Aréně. Bezvadný zvuk a nápaditý světelný doprovod pohyblivých LED panelů a laserů postupně gradoval, až ve mně nakonec překryl poměrně nudný set "předskokana" DJ Marca Greniera a nedobrý dojem z poloprázdnoty některých sektorů arény. Vrcholy vystoupení: skladby Exit (na desce nic, co by mne zaujalo), Brick England, Oxygène 17, Stardust ... 

 

Jean Michel Jarre - Praha - 8. 11. 2016

 
Celý příspěvek

Dvě tváře státního svátku 28. října

28. 10. 2016

Dopolední pietní akt na Vítkově a večerní shromáždění svolané na Staroměstské náměstí - dvě tváře oslavy našeho významného státního svátku. Na Vítkově byl k vidění v dobrém smyslu slova rutinní rituál připomínky význačného momentu naší státnosti. Na zaplněném Staroměstském náměstí jsem vnímal děj vrstevnatější ...

 

Oslavy státního svátku 28. října 2016

 
Celý příspěvek

ZOO Praha - sázka na jistotu

27. 10. 2016

Návštěvu pražské zoo beru jako skutečnou sázku na jistotu. Pokud se nechcete jen projít, ale občas se i zastavit, pozorovat a nebo jako já také fotografovat, jde klidně o 6 - 7 hodin pobytu.  Vedle klasických taháků mohou zaujmout např. velemloci (nesmyslný zákaz fotografování i bez blesku), varani komodští, outloni, komby...

Brzy budou v novém k vidění arové kobaltoví - v tuto chvíli to bude jediné místo v kontinentální Evropě (jinak nejblíže na Tenerife).

Zoo účelně využívá velice členitý terén - odborníky mnohdy označovaný za nejlepší na světě a vzhledem k finančním možnostem zřizovatele, hlavního města, se velmi dynamicky rozvíjí Dobrý dojem z dostatečné turistické infrastruktury poněkud kazí vyšší ceny.

 

Zoo Praha


 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality | Fotografie: ČR - Praha - ZOO 2016 10

Mezinárodní seminář trubačů v Trutnově

23. 10. 2016

Od pátku 21.10. do neděle 23.10.2016 hostila Česká lesnická akademie Trutnov mezinárodní 6. studentský seminář loveckých trubačů. Vedle žáků lesnických škol z Písku, Šluknova, Žlutic, Hranic na Moravě, Liptovského Hrádku, Bánské Štiavnice se ho zúčastnilo i 27 žáků naší školy. Téměř stovka účastníků zaměřila v rámci výuky své úsilí k praktickému troubení na českém, slovenském a německém honě. Seminář měl i svou společenskou část s návštěvou areálu v Kuksu - mimo jiné jednoho z hlavních historických center evropské lovecké hudby. Třídenní setkání zakončilo společné vystoupení všech zúčastněných na trutnovském Krakonošově náměstí.

 

Mezinárodní seminář trubačů v Trutnově

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality

Jak jsem si vedl v krajských volbách

8. 10. 2016

V těchto volbách jsem měl opět příležitost kandidovat za Českou stranu sociálně demokratickou do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje.

Děkuji všem voličům ČSSD v kraji a zvlášť upřímně těm, kteří mi udělili jeden ze svých čtyř preferenčních hlasů. Přidělit ho kandidátovi na 19. místě vyžadovalo jistý druh idealismu, proto si jich nesmírně vážím. Ziskem 404 preferenčních hlasů jsem se umístil na 12. místě mezi našimi kandidáty a mandát krajského zastupitele jsem tentokrát nezískal.
 

Přidělené hlasy jsou pro mne ale závazkem k dalšímu veřejnému působení v barvách sociální demokracie, jejímž členem jsem letos již desátým rokem. 

 

 

Kandidáti ČSSD pro krajské volby 2016 v Královéhradeckém kraji 

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Aktuality